Najslávnejší kritici a hodnotitelia vín

7. 11. 2024

Najslávnejší kritici a hodnotitelia vín

Pokiaľ investujete do vína alebo len potrebujete nasmerovať ohľadom výberu tých správnych fliaš, môžu byť dobrým vodítkom hodnotenia profesionálnych kritikov vín.


Niektoré slávne tituly ako Decanter, Wine Spectator či mená ako Robert Parker alebo James Suckling udávajú trendy a poprípade aj ceny niektorých vín. Poďme si predstaviť najrešpektovanejších hodnotiteľov a magazíny vo svete vína.

Podľa niektorých názorov jednoducho nemožno víno objektívne hodnotiť na bodovej škále, ale pravdou je, že bodové hodnotenie je stále populárnejšie a vyhľadávaným meradlom radu milovníkov vín. Najčastejšie sa dnes vína hodnotia na stupnici od 50 do 100 bodov. Tento systém upozadil iné predtým populárne metódy, ako napríklad 20-bodové hodnotenie, ktoré dlho presadzoval britský časopis Decanter. Aj ten ale postupne prešiel na oveľa rozšírenejšiu 100-bodovú škálu. Paralelene potom stále existujú alternatívne formáty hodnotenia vín, ako napríklad slávny taliansky magazín a ročenka vín Gambero Rosso, udeľujúca vínam od roku 1987 namiesto bodov jeden až tri poháre.

100bodová stupnica hodnotenia vín:

    96-100 – mimoriadne víno

    90-95 – výnimočné víno

    80-89 - mierne nadpriemerné až vynikajúce víno

    70-79 – priemerné víno

    60-69 – podpriemerné víno

    50-59 - neprijateľné

Hodnotiteľov a kritikov vín je vzhľadom na popularitu tejto disciplíny veľa, ale nie všetci majú rovnakú relevanciu. Hoci hodnotenie vín prebieha jasne definovaným postupom, nejde o exaktnú vedu a bohužiaľ sa stáva, že niektorí kritici sú pri rozdeľovaní bodov všeobecne štedrejší ako iní. Je dobré teda sledovať konzistentné kritiky a magazíny, ktoré majú silný hodnotiteľský tím.

 

Niektorí z rešpektovaných vínnych kritikov a rešpektované médiá

 

Robert Parker’s Wine Advocate (WA)

Na prvom mieste je potrebné v prípade vínneho hodnotenia spomenúť legendu Roberta Parkera a jeho newsletter Wine Advocate. Ak niekto spopularizoval hodnotenie vín na 100-bodovej škále, je to práve tento americký kritik, ktorý je však od roku 2019 už na dôchodku.

Hodnoteniu a odporúčaniu vín sa Robert Parker venoval od roku 1978 a postupom získal obrovský vplyv na popularizáciu niektorých vínnych regiónov a štýlov vína. Snom mnohých vinárov sa stalo získanie maximálneho 100-bodového hodnotenia. Wine Advocate je teraz v rukách francúzskeho sprievodcu Michelin, ktorý sa stal jediným vlastníkom titulu po tom, čo sa Robert Parker stal kritikom v penzii. Tým teraz tvorí najmenej 10 vínnych kritikov, z ktorých každý má svoju oblasť odbornosti, Wine Advocate tak aj naďalej zostáva jedným z najdôležitejších médií v rámci vinárskeho priemyslu. 

James Suckling

Vzhľadom na to, že Robert Parker už aktívne nepôsobí vo svete vína, prevzal jeho pozíciu najvýraznejšej osobnosti James Suckling. Ten dlho pôsobil v rámci amerického magazínu Wine Spectator, aby v roku 2010 spustil vlastné stránky jamessuckling.com. Ročne údajne so svojimi kolegami ohodnotí až 25 000 vín a výsledky sú pre registrovaných k dispozícii na uvedených internetových stránkach.

Jeho obľúbeným štýlom sú plné červené vína a bližšou špecializáciou potom francúzske vína z Bordeaux alebo talianske Toskánsko. James Suckling publikuje aj hodnotenie ročníkov, zúčastňuje sa radu eventov vo svete vína a organizuje exkluzívne masterclasses. Podarilo sa mu vybudovať komerčne veľmi úspešné vínne impérium. 

Antonio Galloni (Vinous)

Rešpektovaným odborníkom na talianske vína je Antonio Galloni a jeho portál Vinous. Než sa pustil do vlastného projektu, pôsobil Antonio Galloni sedem rokov v redakcii Robert Parker's Wine Advocate, kde mal na starosti talianske vína a šampanské. Portál Vinous vznikol v roku 2013 a postupne sa rozšíril o ďalšie rešpektované degustátorské mená, ako sú Neal Martin alebo Stephen D. Tanzer. Pre milovníkov talianskych vín je Vinous nenahraditeľným zdrojom inšpirácie.

Decanter

Na titulnej strane časopis Decanter uvádza, že je najlepším magazínom o víne na svete a toto tvrdenie nie je prehnané. Prvýkrát vyšiel vo Veľkej Británii v roku 1975 a postupne sa rozšíril do celého vínneho sveta. V súčasnosti okrem tlačenej podoby funguje aj v digitálnej podobe na adrese decanter.com. Časopisom prešiel rad veľkých vínnych osobností na čele s Jancis Robinson alebo Stephenom Spurrierom či Anrew Jeffordom. Mnoho zo spolupracovníkov sa honosí prestížnym titulom Master of Wine. Časopis, ktorý vychádza každý mesiac v zhruba 90 krajinách, obsahuje novinky z odboru, podrobné predstavenia vinárskych regiónov a ich vín, obsiahle tematické recenzie vín, cestovateľské tipy a ďalšie kvalitne spracované informácie o víne.

časopis Decanter

Wine Spectator

Najväčšou magazínovou konkurenciou pre Decanter je americký časopis Wine Spectator. Ten prvýkrát v USA vyšiel v roku 1976. Jeho vplyv je silný najmä v USA a ďalších mimoeurópskych krajinách. S ohľadom na význam amerického trhu je tento titul kľúčový pre vinárstvo z Talianska alebo Francúzska. Od roku 1988 časopis vydáva každoročne rebríček Top 100, v ktorom redaktori vyberajú najzaujímavejšie vína z tisícov vín recenzovaných v priebehu roka. Oproti Decanteru je časopis Wine Spectator viac „lifestyle“, veľa sa venuje téme cestovania a tiež súvisiacej gastronómii. 

Doctor Wine

Najvýznamnejšou osobnosťou medzi kritikmi vín v Taliansku je bezpochyby Daniele Cernilli, známy aj ako Doctor wine. Jeho rovnomenná internetová stránka ponúka množstvo aktualít, informácií o talianskych vínach a samozrejme aj hodnotenie.

Daniele Cernilli je tiež jedným zo zakladateľov spomínaného projektu Gambero Rosso a jeho unikátneho systému hodnotenia formou jedného až troch pohárov. Daniele Cernilli napísal niekoľko kníh o talianskych vínach, vedie kurzy, semináre a degustácie. Je expertom na pôvodné talianske odrody. V rámci Talianska sa teší veľkému rešpektu a mimoriadnemu postaveniu v očiach vinárov a odbornej verejnosti.

Falstaff

V regióne strednej Európy má mimoriadne postavenie rakúsky Falstaff. Od svojho prvého vydania v roku 1980 sa časopis a ročenka vín stali najvýznamnejším zdrojom informácií v nemecky hovoriacom svete, špeciálne vydanie vychádza v Rakúsku, Nemecku i Švajčiarsku. Okrem hodnotenia vín sa Falstaff veľmi venuje gastronómii. Postupom času redakcia rozšírila záber hodnotenia aj na vína z Talianska a ďalších krajín a relatívne nedávno sa objavila aj anglicky písaná mutácia časopisu. 

Wine Enthusiast

Okrem už spomínaných magazínov Decanter a Wine Spectator sa slušnému renomé vo ​​svete vína teší aj ďalší americký titul Wine Enthusiast. Časopis bol založený v roku 1988 a ponúka informácie o víne a liehovinách, recenzie a články na témy týkajúce sa vína, cestovania alebo gastronómie. Spolu s elektronickou platformou tento titul sleduje niekoľko miliónov čitateľov.