31. 10. 2024
Vína Chianti sú jednou z najsilnejších značiek vo svete vína. Víno, ktoré má dlhú históriu a ktoré je symbolom kvalitných talianskych vín. Chianti je červené víno s označením DOCG, vždy musí pochádzať z Toskánska, konkrétne z jednej z ôsmich apelácií.
Konkrétne ide o zóny Chianti Classico, Colli Aretini, Colli Fiorentini, Colline Pisan, Colli Senesi, Montalbano, Rufina a Montespertoli. Najznámejšia a najprestížnejšia z nich je Chianti Classico, ale aj ostatné zóny majú milovníkom vín rozhodne čo ponúknuť. Poďme si vína Chianti a jednotlivé apelácie bližšie predstaviť.
Chianti je vždy červené víno a okrem jasne vymedzeného pôvodu, pre tieto vína platia aj ďalšie pravidlá. Od roku 1996 je stanovené, že Chianti musí byť tvorené zo 75 - 100% odrodou Sangiovese, až 10% môže tvoriť odroda Canaiolo a až 20% prímes ďalších odrôd (Colorino, Cabernet Sauvignon, Merlot alebo napríklad Syrah). Trendom poslednej dekády je určite používanie skôr lokálnych odrôd, ako je Canaiolo alebo Colorino a menej medzinárodných odrôd. Niektoré z najlepších vín pod značkou Chianti alebo Chianti Classico sú pritom fľaškované ako 100% Sangiovese.
V roku 1932 bola jasne vymedzená zóna pre produkciu vín Chianti a rozdelená na osem podoblastí: Classico, Colli Aretini, Colli Fiorentini, Colline Pisan, Colli Senesi, Montalbano, Montespertoli a Rufina. Odlišné označenie vín teda označuje pôvod vína v niektorej z týchto zón.
V roku 1984 získali vína Chianti označenie D.O.C.G. (Denominazione d'Origine Controllata e Garantita, alebo kontrolované a zaručené označenie pôvodu), čo je najvyšší apelačný status v Taliansku, vyhradený pre vína mimoriadnej kvality, histórie a tradície.
Podoblasti pre vína Chianti
Chianti Classico DOCG
Chianti Classico je hornatá oblasť, ktorá sa rozprestiera medzi Siennou a Florenciou. Víno sa pestuje zhruba medzi 200 a 500 m.n.m. a práve nadmorská výška spôsobuje chladnejšie noci, a tým či víno uchováva svoju sviežu kyselinku. Klimaticky sa tak podobá Chianti Rufine, dôležitým rozdielom sú však tunajšie pôdy. Galestro je pôda na báze slieňov a hovorí sa, že dáva aromatickejšie vína s väčším potenciálom zrenia. Naopak alberese je na báze vápenca, ktorý dáva vínam mohutnejšiu štruktúru a telo.
Vína musia mať minimálne 80% odrody Sangiovese, ale väčšina vín má zhruba 90% a sú doplnené miestnymi (napr. Canaiolo) alebo medzinárodnými odrodami (hlavne Merlot). Dôležité je, že blend nesmie obsahovať žiadne biele odrody. Chianti Classico nesmie byť uvedené na trh skôr ako ďalší október po zbere a Chianti Classico Riserva musí zrieť 2 roky od 1. januára po zbere. Na etiketách tiež často uvidíte názov konkrétnej vinice. Vína Chianti Classico Gran Selezione potom stoja na vrchole kvalitatívnej pyramídy. V prípade tejto novej kategórie zavedenej v roku 2014 musí víno pochádzať z viníc v majetku vinárstva a musí zrieť minimálne 30 mesiacov.
Chianti Rùfina DOCG
Najmenšia zo siedmich Chianti zón leží severovýchodne od Florencie, vzdialená zhruba hodinu autom. Výrazne kopcovitá krajina s ostrovčekmi vysadenými viničom patrí je domovom niekoľkých veľmi zaujímavých vinárstiev. Najlepšie vína Chianti Rufina sa môžu smelo rovnať slávnejším Chianti Classico.
Na celkovej produkcii vín Chianti sa Chianti Rufina podieľa asi len 3 %. Aktuálne v celej zóne nájdete len 750 hektárov viníc, ale v nasledujúcich rokoch by plocha mala vyšplhať na rovných 1000 hektárov. Oblasť je rozdelená na päť častí, a síce Pontassieve, Rufina, Londa, Pelago a Dicomano. Tunajšie konzorcium tvorí 22 vinárstiev, ktoré ročne nafľaškujú zhruba 3,5 miliónov vín. Zóna bola oficiálne vymedzená v roku 1932, na zaradenie do kategórie DOC vín si miestni producenti museli počkať do roku 1967 a od roku 1984 je Chianti Rùfina DOCG.
Chianti Colli Senesi DOCG
Chianti Colli Senesi je rozsiahla podoblasť pre vína Chianti, ktorá sa prekrýva s niektorými ďalšími známymi apeláciami Toskánska, ako sú Vernaccia di San Gimignano DOCG alebo Vino Nobile di Montepulciano DOCG. Vína Chianti Colli Senesi nemajú príliš vysokú prestíž, v rámci spomínaných apelácií sú pre nich totiž často využívané menej kvalitné trate a polohy. Charakteristickým štýlom je pre tieto vína ľahkosť a príjemná ovocitosť doplnená sviežou kyselinou. Vína sa skvele hodia do gastronómie.
Chianti Colli Fiorentini DOCG
Florencia je jeden z najvyhľadávanejších turistických cieľov celého Toskánska a v tunajších tavernách a reštauráciách okrem vín Chianti Classico narazíte aj na vína Chianti Colli Fiorentini. Tieto vína sú väčšinou ľahké, ovocné a nenáročné, určené na okamžitú konzumáciu ako mladé. Niektoré vína však môžu prekvapiť svojou rafinovanosťou a komplexnosťou. V okolí Florencie totiž prebiehajú niektoré zaujímavé vinárske investície a kvalita tunajších vín sa bude aj naďalej zlepšovať.
Chianti Colline Pisane DOCG
Veľmi špecifická podoblasť Chianti, ktorá leží odtrhnutá západne od ostatných Chianti zón. Ako názov napovedá, nachádzame sa v okolí mesta Pisa. Pre tunajšie vinohrady je tiež typický iný terroir, všeobecne sú položené v nižších nadmorských výškach a oveľa výraznejší je tu vplyv mora. Vína z oblasti Colline Pisane sú obvykle ľahšie, vďaka miernejšej klíme nemajú tak výraznú kyselinu, sú príjemne ovocné, s tónmi červených kôstkovín alebo slivky.
Chianti Colli Aretini DOCG
Hoci časť zóny Chianti Colli Aretini susedí priamo so slávnou zónou Chianti Classico, patria tieto vína medzi najmenej známe. Keďže sa jedná o severnejšiu a relatívne hornatú oblasť v rámci Toskánska, v tunajších vínach nájdete typicky vyššiu ostrejšiu kyselinu a šťavnaté ovocné tóny. Vinári z tejto podoblasti často volia pre svoje vína jednoduchšie označenie Chianti DOCG.
Chianti Montalbano DOCG
Malá oblasť Chianti Montalbano patrí spolu s Chianti Rufina k vôbec najsevernejším zónam pre Chianti. V tomto prípade vína pochádza z viníc v kopcoch Montalbano severozápadne od Florencie. Oblasť sa prekrýva s ďalšou apeláciou červeného vína, Carmignano DOCG. Pre Chianti Montalbano sa často používajú vinice s väčším podielom pieskovca, typicky tieto vína majú ľahký, ovocný štýl a hodia sa na vypitie do niekoľkých rokov od nafľaškovania.
Chianti Montespertoli DOCG
Najmladšia z podzón Chianti, ktorá získala svoj vlastný status až v roku 1997, kedy sa oddelila od zóny Chianti Colli Fiorentini. Teraz ju nájdete na západ od nej, v kopcoch okolo Montespertoli. Vína Chianti Montespertoli môžu byť uvoľnené na trh až v júni nasledujúceho roku po zbere, čo je o tri mesiace dlhšie ako u klasického Chianti.